Мої уроки

УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ УРОК У П’ЯТОМУ КЛАСІ З ТЕМИ
                                               «ЛЕКСИКОЛОГІЯ»
Мета: перевірити рівень здобутих з вивченої теми знань, умінь та навичок;
            практично попрацювати з різними словниками, вчити доречно вико-
            ристовувати слова в переносному значенні, уникати невиправданих
            повторів слів, сприяти збагаченню словникового запасу учнів;
            виховувати любов і повагу до рідного слова;
            розвивати кмітливість, інтерес до словникової роботи.
Обладнання: різноманітні словники, підручник, магнітофон, географічна карта.
                                               Перебіг уроку
1.     Вступне слово. Дорогі друзі! Протягом кількох уроків ми з вами мандрували чудовою країною Лексикологією, збагачували себе новими словами, вчилися шукати схожість і відмінність між ними, познайомилися з надзвичайно цікавими книгами – словниками. Бачите, скільки їх на нашому сьогоднішньому уроці – такою дружною сім’єю ви їх бачите вперше. Наша мета сьогодні – узагальнити все те, що вивчили. Працюйте наполегливо, серйозно, будьте уважні до слова власного і до думки товариша, проявляйте такт і терпимість – і успіх вас не омине. Удачі всім!
2.     Інтерактив: теоретична розминка – с.196 ( Основні поняття до розділу «Лексикологія» ).
3.     Індивідуальні диференційовані завдання:
А) три учні пишуть у зошитах твори-мініатюри за опорними словами – стиль і тип мовлення обирають самостійно. Опорні слова:
- літній, світанок, рибалка, тиша, карасики, часто, вигукувати, вудка, захоплено, задоволення, вдячність, смачно;
- оголошення, улюблена, команда, напруження, цікаво, воротар,захисник, нападати, суддя, свисток, перемога, вітання;
- затишно, полиці, інтерес, мандрувати, історія, майбутнє, уважний, накопичувати, знання, бібліотекар, пишатися, вітчизна.
            НЕ ЗАБУДЬТЕ ПІДІБРАТИ ЗАГОЛОВКИ ДО СВОЇХ ТВОРІВ!
Б) три учні біля дошки складають і записують словосполучення із поданими словами ( у прямому й переносному значенні ):
            - гніздо, розбиті, світле, мчать, море, ліс;
            - розпалити, гострий, корінь, легкий, гори, поле;
            - холодний, співає, розбудити, шепоче, ріки, шлях.
В) три учні біля дошки усно готуються пояснити значення багатозначних слів ГОЛОВА, МИР, ЗОЛОТО.
4. Робота з класом:
            А) що спільного й відмінного:
            - у вузлі на мотузку і залізничному вузлі?
            - між вогнем у печі й артилерійським вогнем?
            - між міським парком і автобусним?
            - у годинникової стрілки і залізничної?
            Б) запитання-жарти:
            - які ключі до неба добираються?
            - якою голкою не пошиєш сорочки?
            -що падає, але ніколи не розбивається?
            - чи можна щось відрубати, відрізати без сокири, ножа?
            В) ввімкніть уяву!
            Про полохливу людину кажуть, що вона має заяче серце. Що ще подібне ви знаєте у переносному значенні, що утворилося від назв тварин, птахів, риб? Запишіть, а усно обґрунтуєте ваші міркування.
                        ( Поки клас працює над завданням, є можливість перевірити роботи на дошці. Потім усі слухають усне пояснення про багатозначні слова трьох учнів біля дошки. І нарешті клас висловлює свої думки про риси людського характеру, «запозичені» у братів наших менших. Найактивніші отримують заохочення ).
4.     Діти! Ми з вами мали змогу переконатися, якими вірними та надійними друзями людини є словники. Багато добрих слів сказано про них, ось і зараз послухайте вірш М.Рильського, зверніть увагу, з чим порівнює поет і нашу мову, і словники, які поради дає кожному з нас.
            ( Поки клас слухає вірш, можна перевірити твори-мініатюри за опорними словами. Кращу роботи чи фрагменти – зачитати, хай і діти висловлять власне враження від почутого ).
                                   РОБОТА ІЗ СЛОВНИКАМИ
Дорогі друзі! Максим Тадейович настійно радив нам не боятися заглядати у словники, і ми зараз скористаємось його порадою, але будьте уважні – вам необхідно відгадувати «прізвище» того чи іншого словника. Отож – до роботи!
Незчисленна ми родина, в нас на всіх одна хатина,
Але в ній і мир, і лад, і сусід сусіду рад.
Ну а хто із нас що значить – кожен сам вам розтлумачить!
            ( Діти отримують завдання визначити за тлумачним словником значення слів, вказати, багатозначні вони чи однозначні. Слова ГЕРОЙ, ДАЛЕКИЙ, ДОБРІШАТИ ).
Мова в мови, як сусідкам личить,
Може слово й друге запозичить.
І мов рідні нам уже слова ті,
І буденні й ніби вже крилаті.
Хто і звідки з них до нас проник
Скаже нам цей чарівний словник!
Завдання: до слів іншомовного походження дібрати українські відповідники, вказати, з якої мови слово запозичене. Користуйтесь словниками іншомовних слів!
            Аборигени, біографія, гігант, дискусія, кіновар, патріотизм, старт, фольклор, дисципліна, інформація, абажур, фініш.
            У словники занесені слова.
            У кожній мові в них своє звучання,
            А якщо захоче дітвора
            З слів отих зробити порівняння,
            То мене потрібно в руки брати –
            Допопоможу я вам перекладати.
Завдання: перекласти українською мовою. Підібрати заголовок, вказати стиль і тип мовлення.
            Котенок превратился в большую, красивую кошку, пятнистую, словно тигр. Ее бледную серую шкурку украшали черные полосы, а четыре белых пятна на носу, хвосте и ушах придавали ей чрезвычайно изящный вид. К зиме это была кошка редкостной красоты.
Учитель: гадаю, ви вже трохи притомились, а тому зробимо коротенький перепочинок від серйозної роботи й усно попрацюємо з географічною картою. Географія – дуже цікавий і потрібний предмет, і ви в цьому незабаром переконаєтесь, а зараз нам належить скласти невеличкі тематичні словнички. Наприклад, поглянемо на Антарктиду. Які слова можуть найяскравіше охарактеризувати особливість цього материка? Дійсно, холод, крига, лід, айсберг, пінгвіни – це лексика, яка підходить до характеристики Антарктиди. А тепер заглянемо до джунглів Африки…
Продовжимо роботу із словниками.
            Вкаже він надворі день чи ніч,
            Засинати вам чи прокидатись,
            Змовчати ачи держати річ,
            Супитись чи весело сміятись.
            Радісне життя ачи трагічне
            Скаже вам словник … антонімічний!
Завдання: дібрати антоніми, з однією парою на вибір скласти речення.
Багатство, щедрий, будувати, все, завжди, кілька ( скільки ).
Наступний словник – це справжнє багатство будь-якої мови, і чим більше людина заглиблюється у те багатство, тим більше користі має.
            Схожі між собою ми по суті,
            Хоч вдяганка в кожного своя.
            Не залишить зроду на розпутті
            Жодного з нас дружная сім’я.
            І в словнику своєму ,мов на троні ми –
            Величні й горді лицарі - … синоніми.
Завдання:
            А) три учні біля дошки виписують із словників синонімічні ряди до слів Вітчизна, вірний, герой;
            Б) з класом інтерактив:  учитель, кидаючи маленький м’ячик в руки певній дитині, називає слово, до якого треба швидко підібрати синонім, наприклад: школяр – учень, дорога – шлях, дорогий – недешевий тощо.
Учитель: словник, з яким ми попрацюємо зараз, цікавий і, якщо можна так сказати, дволикий.Ось послухайте!
            Розрізнити нас не кожен може –
            Звуки всі і наголос частіш в нас той же,
            А приглянься: як поміж братами,
            Є відмінність також і між нами. ( Словник омонімів )
Завдання: прокоментувати зміст поданих речень, записаних на дошці, назвати правильний варіант.
            Хворого лічили антибіотиками.
            Депутати рахують, що так буде краще.
            Мою увагу привернула навісна картина.
            ЗамОк стояв на високій горі.
            Металевий обІд зігнувся.
Інтерактив: усне малювання -  ХТО ЩО УЯВЛЯЄ?
Завод, лава, вал, коса, рись, захід, лист, лютий, мати, початок.
            ( Підводиться підсумок роботи із словниками, виставляються бали усім, хто відповілав, доповнював, аналізував тощо ).
5.     І насамкінець – цікаве диференційоване завдання. Сильнішим – дібрати до слів, роздрукованих на аркушах, рівнобуквені синоніми, наприклад: колір – барва; а слабшим – до слів, записаних на дошці, - антоніми. Завдання із секретом, будьте уважні!
А) ліс, біда, збоку, печаль, вогнище, здобуток, зразковий ( бір, лихо, скраю, смуток, багаття, надбання, взірцевий );
Б) перемога, слабшати, веселий, праворуч, прокинутись, сумно, полагодити ( порАзка, міцНіти, смуТний, лівОруч, засНути, радІсно, злаМати ).
6. Підведення загального підсумку уроку, думки дітей про роботу й настрій на уроці.
7. Домашнє завдання: слабшим –с.196 «Гра в слова», сильнішим – скласти кросворд чи кілька ребусів за матеріалом уроку. 


      УРОК ЛІТЕРАТУРИ У 6 КЛАСІ ЗА ТВОРОМ ЯРОСЛАВА СТЕЛЬМАХА
« МИТЬКОЗАВР ІЗ ЮРКІВКИ, або ХИМЕРА ЛІСОВОГО ОЗЕРА»
( тестова перевірка знання змісту твору трьох рівнів за 2 варіантами ) 
Перший варіант, перший рівень
1.     Я.Стельмах – лауреат літературних премій імені
А) Т.Шевченка, І.Франка;
Б) І.Котляревського, М.Островського;
В) Лесі Українки, І.Франка;
Г) І.Котляревського, В.Близнеця.
2. У 30-ти театрах України одночасно з великим успіхом йшла п’єса Я.Стельмаха
А) «Якось у чужому лісі»;
Б) «Запитай колись у трав»;
В) «Драма в учительській»;
Г) «Синій автомобіль».
3. Як поставилися Сергієві батьки до прохання хлопців відпустити іх у село?
А) погодилися без заперечень;
Б) їх довелось довго вмовляти й переконувати;
В) категорично не погодились;
Г) вирішили супроводжувати хлопців.
4. Які підтвердження незвичайності сільського озера НЕ навів хлопцям Василь?
А) у ньому живе якесь чудовисько;
Б) там є бурштинові злитки;
В) часто б'ють гарячі джерела;
Г) на прибережному піску можна побачити сліди невідомої істоти.
5. Якою ганьбою вкрив себе Сергійко під час нічного чергування?
А) злякався і заплакав;
Б) злякався і заліз на дерево;
В) злякався і втік;
Г) він заснув.
6. Зоологія – це наука, яка вивчає
А) рослинний світ;
Б) тваринний світ;
В) будову людського тіла;
Г) генетичну спадковість.
7. У якості приманки для озерного страховиська хлопці використали
А) сусідське козеня;
Б) магнітофонний запис телячого мекання;
В) бабусину курку;
Г) бродяче цуценя.
8. Лісову озерну химеру Сергійко пропонує назвати
А) Юрківський бронтозавр;
Б) стегонозавр із Юрківки;
В) ящер юрського періоду;
Г) митькозавр із Юрківки.

Другий рівень
9. Як ви ставитеся до того, що бабуся дала хлопцям волю і не пильнувала невідступно, адже вона несла велику відповідальність за життя і здоров'я дітей?
10. Чому діти зазвичай недолюблюють таких хлопців, як Василь, хоча в нього є багато позитивних рис характеру?

Другий варіант, перший рівень
1.     У 1999 році Ярослава Стельмаха визнали
А) кращим поетом року;
Б) кращим драматургом року;
В) кращим письменником року;
Г) кращим театральним критиком року.
     2. «Гарпун мисливця» - це перекладена Я.Стельмахом книга
            А) американського письменника Джека Лондона;
            Б) французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері;
            В) англійського письменника Чарльза Діккенса;
            Г) ескімоського письменника Маркузі.
    3. У селі Юрківка жила бабуся
            А) Степана Карафольки;
            Б) Сергія Стеценка;
            В) Митька Омельчука;
            Г) Павлуші Завгороднього.
    4. Яке рішення приймають хлопці, аби перевірити інформацію, надану їм Василем Трошем?
            А) розповісти сільському начальству;
            Б)  поселитися біля озера і самим простежити за всім;
            В) розповісти сільським учителям;
            Г) викликати міліцію.
     5. Як вчинив Сергій, коли побачив, що друг на посту заснув?
            А) розбудив і почав докоряти;
            Б) підняв на сміх;
            В) розсердився і серед ночі пішов звідти;
            Г) вкрив Митька теплою ковдрою
     6. Ботаніка – це наука, яка вивчає
            А) тваринний світ;
            Б) рослинний світ;
            В) генетичну спадковість;
            Г) будову людського тіла.
      7. У яму, викопану хлопцями для озерного чудовиська, провалився
            А) Василь Трош;
            Б) старий цап;
            В) дід Трохим;
            Г) Фа-Дієз.
      8. Де Василь Трош насправді взяв бурштин, який він подарував хлопцям?
            А) дійсно знайшов у озері;
            Б) привіз із собою з міста;
            В) позичив у сусідської дівчини;
            Г) зняв з намиста сестри.
Другий рівень
       9. Як вдалося дідові Трохиму покепкувати з хлопців на озері?
     10. Чому Василь Трош, на вашу думку, вигадав історію про чудовисько?
Третій рівень: із трьох запитань вибери одне й розгорни відповідь на нього, аргументуючи свою думку.
     11-12. – Вислови власні роздуми про значення фантазії, романтичності в житті сучасної людини, зокрема дитини.
                  _ Що треба зробити, щоб захопитися невідомим, складним і, можливо, нецікавим на перший погляд? Що робиш ти, коли шукаєш відповіді на цікаві, не дуже цікаві чи складні запитання?

                 _ Які найкращі риси характеру проявилися у хлопців; які тобі особисто імпонують і чи хотів ( хотіла ) б ти також їх мати?